• ISCED 1 -1. stupeň

        • Základná škola s materskou školou, J. Nižnanského 1,

          919 27 Brestovany

           

           

           

          Vnútorný systém hodnotenia žiakov ISCED 1

          __________________________________________________________________________

          školský rok 2018/2019

           

          prerokovaný na pedagogickej rade dňa 13.09.2018

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           Brestovany, 14.09.2018                                                                   PaedDr. Silvia Debnárová

                                                                                                                                 riaditeľka školy

           

           

           

          Systém hodnotenia žiakov

          Úvod

          Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Hodnotenie je pre žiaka mimoriadne významné a rovnako žiaci aj rodičia mu pripisujú dôležitosť, nakoľko klasifikácia je rozhodujúca pri ďalšom smerovaní odborného rastu každého žiaka. Pre učiteľa je to jedna z najnáročnejších činností v pedagogickom procese. Preto pri hodnotení budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných.

          Hodnotenie budeme robiť na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývoj žiaka, jeho pokrok vo vzdelávaní a zároveň využijeme hodnotenie na motiváciu žiakov k aktívnemu učeniu. Uvedomujeme si, že maximálna objektivita v procese hodnotenia prispieva k utváraniu pozitívnej učebnej klímy, vytvára dobré vzťahy medzi žiakmi ale aj medzi žiakom a učiteľom.

          Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami budeme brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.

          Systém hodnotenia žiakov je vnútorný dokument školy, ktorý zhromažďuje a zjednocuje všetky údaje o hodnotení a klasifikovaní žiakov v Základnej škole Brestovany.

          Systém hodnotenia je rozdelený na dve časti:

          A. Systém hodnotenia prospechu pre I. stupeň - (ISCED 1)

          B. Systém hodnotenia správania

           

          Všeobecné pravidlá hodnotenia a klasifikácie prospechu

          1. Hodnotenie a klasifikácia žiakov v bežnej triede vychádza z Metodického pokynu č. 22/2011-R na hodnotenie žiakov základnej školy ISCED-1, č.2011-3121/12824:4-921, vydaný MŠVVaŠ SR platného od 1. mája 2011.

           

          1. Hodnotenie a klasifikácia žiakov sa vykonáva podľa Metodického pokynu č. 19/2015
            na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie, č.: 2015-7248/8803:2-10F0, vydaný MŠVVaŠ SR platného od 1. septembra 2015.

           

           

          So systémom hodnotenia sú oboznámení:

          ·    pedagogickí zamestnanci na zasadnutí PR,

          ·    všetci žiaci školy sú oboznámení v prvý deň vyučovania so všeobecnými
          pravidlami hodnotenia a klasifikácie prospechu a správania; na prvej vyučovacej hodine každého vyučovacieho predmetu budú žiaci oboznámení s pravidlami hodnotenia a klasifikácie príslušným vyučujúcim,

          ·    rodičia v septembri na RZ a podľa potreby a záujmu rodičov aj individuálne v rámci dohodnutých konzultácií,

          ·    dokument je umiestnený na viditeľnom mieste a webovom sídle školy.

           

          Systém hodnotenia bol prerokovaný na zasadnutí metodického združenia a schválený na pedagogickej rade.

          Cieľom interného predpisu je usmerniť postup pedagogických zamestnancov pri hodnotení a klasifikácií žiakov na základe príslušných právnych predpisov platných v čase ich vydania. Systémom hodnotenia sa riadia záväzne všetci pedagogickí zamestnanci.

          Zásady hodnotenia a klasifikácie sa vzťahujú na hodnotenie a klasifikáciu výchovno- vzdelávacích výsledkov v študijných predmetoch, v správaní, na hodnotenie a klasifikáciu celkového prospechu žiaka, ukladaní výchovných opatrení, určovaní postupu do vyššieho ročníka.

          Predmetom hodnotenia vo výchovno-vzdelávacom procese sú najmä učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacích predmetoch v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách, osvojené kľúčové kompetencie, ako aj usilovnosť, osobnostný rast, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať a správanie žiaka podľa školského poriadku.

          Hodnotenie slúži ako prostriedok pozitívnej podpory zdravého rozvoja osobnosti žiaka. V procese hodnotenia učiteľ uplatňuje primeranú náročnosť, pedagogický takt voči žiakovi, rešpektuje práva dieťaťa a humánne sa správa voči žiakovi.

           

          Pri hodnotení  výsledkov práce žiaka sa postupuje v súlade s:

          a)        výchovno-vzdelávacími požiadavkami vzdelávacích programov,

          b)        požiadavkami na rozvoj všeobecných kompetencií,

          c)        učebnými plánmi, učebnými osnovami a štandardami.

           

          (1)                

           

          Pri hodnotení žiaka sa posudzujú získané kompetencie v súlade s učebnými osnovami a schopnosť ich využívať v oblastiach:

           

          a)       komunikačných schopností, najmä ústne a písomné spôsobilosti,

          b)       čitateľskej gramotnosti,

          c)       jazykových schopností v štátnom jazyku, v materinskom jazyku, v cudzích jazykoch,

          d)       digitálnych kompetencií,

          e)       matematickej gramotnosti a prírodných vied,

          f)       sociálnych kompetencií,

          g)       multikultúrnych kompetencií,

          h)       manuálnych zručností a ich využití v praktických cvičeniach,

          i)        umeleckých a psychomotorických schopností,

          j)        analýzy problémov a schopnosti ich riešenia,

          k)       osobnostných vlastností ako porozumenie, znášanlivosť, tolerancia, priateľstvo,

          l)        kontrolovania a regulovania svojho správania, ochrany svojho zdravia a životného     prostredia a etických princípov.

           

          Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov a správania žiaka získava učiteľ najmä týmito metódami, formami a prostriedkami:

          a)       sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka,

          b)       sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie,

          c)       rôznymi druhmi skúšok (písomné, ústne, praktické, pohybové) a didaktickými testami; uplatňuje aj metódy menej riadené (projekty)

          d)       analýzou výsledkov rôznych činností žiaka,

          e)       konzultáciami s ostatnými pedagogickými zamestnancami

          f)       rozhovormi so žiakom a so zákonným zástupcom žiaka.

           

          (2)     

                                 

          Vo výchovno-vzdelávacom procese učitelia uskutočňujú priebežné a súhrnné hodnotenie.

          a) Priebežné hodnotenie sa uskutočňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka na vyučovacích hodinách a má hlavne motivačný charakter; učiteľ zohľadňuje vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliada na jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť,
          b) Celkové hodnotenie žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa  uskutočňuje na konci prvého polroka a druhého polroka v školskom roku a má čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň jeho vedomostí, zručností a návykov v danom vyučovacom predmete. Pri celkovom hodnotení sa pri určovaní stupňa prospechu v jednotlivých predmetoch hodnotí kvalita vedomostí a zručností, ktorú žiak dosiahol na konci hodnotiaceho obdobia, pričom sa prihliada na systematickosť práce počas celého obdobia. Stupeň prospechu sa neurčuje na základe priemeru klasifikácie za príslušné obdobie.

           

          Prípady zaostávania prospechu žiakov a nedostatky v ich správaní prerokúva pedagogická rada  v prvom polroku spravidla do 21. novembra a v druhom polroku do 16. apríla. V prípade mimoriadneho zhoršenia prospechu alebo správania žiaka bezprostredne preukázateľným spôsobom o tejto skutočnosti informuje zákonného zástupcu žiaka triedny učiteľ.

          Za hodnotenie vyučovacieho predmetu je zodpovedný učiteľ konkrétneho predmetu. Hodnotí podľa kritérií uvedených v tomto dokumente, s ktorými zoznámi žiakov preukázateľným spôsobom na začiatku školského roka.

          Učiteľ oznamuje žiakovi výsledok každého hodnotenia a posúdi klady a nedostatky hodnotených prejavov a výkonov. Po ústnom skúšaní učiteľ oznámi žiakovi výsledok ihneď. Výsledky hodnotenia písomných prác a praktických činností oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 10 dní.

          Učiteľ vedie evidenciu o každej klasifikácii a hodnotení žiaka v klasifikačnom zázname, v žiackej knižke, ktorú je žiak povinný predložiť učiteľovi k zápisu známky alebo slovného hodnotenia.

          V priebehu školského roka zaznamenáva výsledky žiaka a jeho prejavy najmä preto, aby mohol žiakovi poskytovať spätnú väzbu a usmerňovať výchovno-vzdelávací proces žiaka v zmysle jeho možností rozvoja a informovať zákonných zástupcov žiaka. Zákonní zástupcovia majú možnosť informovať sa o prospechu a správaní svojho dieťaťa osobne po vzájomnej dohode s vyučujúcim v mimovyučovacom čase, prípadne v čase plánovaných rodičovských konzultácií.

          Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky najmenej trikrát v polročnom hodnotiacom období.

          Písomné práce a ďalšie druhy skúšok rozvrhne učiteľ rovnomerne na celý školský rok. Pravidelným rozvrhnutím hodnotiacich činností zabráni preťažovaniu žiaka. Písomné práce archivuje do konca príslušného školského roka.

          Termín na vykonanie vstupnej (vo 4. ročníku) ,polročnej a výstupnej písomnej skúšky (vo všetkých  ročníkoch), ktorá má trvať viac ako 25 minút, zapíše vyučujúci do plánu písomných prác, ktorý je v zborovni. V jednom dni môže žiak robiť len jednu skúšku uvedeného charakteru.

          Vhodnosť zadaní písomných prác je prehodnotená na zasadnutiach MZ. Výsledky písomných prác sú porovnávané so vzdelávacími štandardami a ich úspešnosť, prípadne nedostatky sú rozobrané na zasadnutiach MZ.

          Predpísané písomné práce (vstupné, polročné a výstupné) sa odovzdajú do riaditeľne a budú uchované predpísaný 1 školský rok, aby bol prehľad o ich zameraní, množstve, kvalite – výkone žiakov, ako aj pre kontrolu zo strany vedenia školy v prípade inšpekcie.

          (3)                         

          Podkladom pre celkové hodnotenie vyučovacieho predmetu sú:

          a)        známky za ústne odpovede,

          b)        známky za písomné práce, didaktické testy, praktické práce, pohybové činnosti,

          c)    posúdenie prejavov žiaka podľa získaných kompetencií v súlade s učebnými osnovami a schopnosť ich využívať

          (4)              Prospech žiaka základnej školy v  jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:

          1 – výborný,

                                  2 – chválitebný,

                                  3 – dobrý,

                                  4 – dostatočný,

                                  5 – nedostatočný.

          (5)             Správanie žiaka sa  klasifikuje týmito stupňami:

          1           – veľmi dobré,

          2           – uspokojivé,

          3           – menej uspokojivé,

          4           – neuspokojivé.


          (6)               Celkové hodnotenie žiaka prvého až štvrtého ročníka - v bežnej triede sa na konci prvého polroka  a druhého polroka na vysvedčení vyjadruje:  

          a)        prospel(a) s vyznamenaním

          b)        prospel(a) veľmi dobre 

          c)        prospel(a)  

          d)       neprospel(a)   

          (7)               Celkové hodnotenie žiaka prvého ročníka Variant A sa na konci prvého polroka  a druhého polroka na vysvedčení vyjadruje:

          a)         prospel (a),

          b)        neprospel (a).

          (8)               Celkové hodnotenie žiaka druhého až štvrtého ročníka Variant A sa na konci prvého polroka a druhého polroka na vysvedčení vyjadruje:

          a)        prospel (a) s vyznamenaním,

          b)        prospel (a) veľmi dobre,

          c)        prospel (a),

          d)       neprospel (a).

          (9)               Komisionálne preskúšanie žiakov sa vykoná z jednotlivých predmetov za každý polrok zvlášť, ak žiak v danom polroku nemá aspoň

          a)  3 známky z predmetov prvouka, prírodoveda, vlastiveda, pracovné vyučovanie, ANJ 1. a 2. ročník, INF 3. a 4. ročník,

          b) 5 známok  z predmetov ANJ 3. – 4. ročník, MAT

          c) 7 známok z predmetu SJL (2 diktáty, 2 – čítanie, 1 – kontrolná práca, 2 – ústne odpovede) - okrem 1. ročníka

               

          Systém hodnotenia a klasifikácie jednotlivých predmetov

          1. Systém hodnotenia prospechu pre I. stupeň - (ISCED 1), hodnotenie žiakov základnej školy - bežná trieda

          Skratky používané pre jednotlivé predmety 1. stupňa:

          SJL      - Slovenský jazyk a literatúra                       

          ANJ    - Anglický jazyk

          MAT   - Matematika                                                                                                                        

          INF    -  Informatika

          PRI     - Prírodoveda 

          PRV    - Prvouka                                          

          VLA   - Vlastiveda                                                  

          HUV   - Hudobná výchova

          VYV   - Výtvarná výchova

          PRV    - Pracovné vyučovanie

          TŠV -  Telesná a športová výchova

          ENV –  Environmentálna výchova

          ETV    - Etická výchova                               

          NAV   - Náboženská výchova                                 

           

          Predmety v jednotlivých ročníkoch 1. stupňa v ZŠ Brestovany sú klasifikované známkou okrem výchov a pracovného vyučovania.

          Všetky výchovy a predmet pracovné vyučovanie na 1. stupni ZŠ nebudú na vysvedčení klasifikované známkou, ale slovom absolvoval - neabsolvoval.

           

          Metódy, formy a prostriedky získavania podkladov na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov:

          ·                    sústavné sledovanie výkonu a pripravenosti žiaka na vyučovanie

          ·                    počas celého roka priebežne hodnotiť známkou alebo pochvalou aktivitu žiakov na hodinách,

          ·                    prácu na dobrovoľných úlohách, tvorivosť a vlastné námety žiakov na spestrenie vyučovacích hodín

          (10)    Prospech žiaka v  jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:

          1 – výborný,

          2 – chválitebný,

          3 – dobrý,

          4 – dostatočný,

          5 – nedostatočný.

            

          Stupeň 1 (výborný)                                                      

                      Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je  estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.

           Stupeň 2 (chválitebný)                                              

                      Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a  vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a  výstižnosti. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.

           Stupeň 3 (dobrý)                                                      

          Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť. V ústnom a písomnom prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.

          Stupeň 4 (dostatočný)

          Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako aj  v  ich využívaní. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.

           

          Stupeň 5 (nedostatočný)

          Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa. Jeho ústny a písomný prejav je nesprávny, nepresný. Kvalita výsledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa.

           

          Predmet: Slovenský jazyk a literatúra                                            Spôsob hodnotenia: klasifikácia

          Kritéria hodnotenia:

          Klasifikačná stupnica pre písanie kontrolných diktátov v 1. – 4. ročníku

          Známka

          Počet chýb

          Počet chýb (pre inovované ročníky)

          1

          0 – 2

          0 – 1

          2

          3 – 4

          2 – 4

          3

          5 – 7

          5 – 7

          4

          8 – 10

          8 – 10

          5

          11 a viac

          11 a viac


          Klasifikačná stupnica pre písanie kontrolných prác v 2. – 4. ročníku

          Známka

          Percentuálna úspešnosť

          1

          100 – 85 %

          2

           84 – 70 %

          3

          69 – 50 %

          4

          49 – 25 %

          5

          24 % a menej

           

          Kontrolné diktáty v 1. ročníku

          Diktát č.

          Zameranie

          1

          Opakovanie učiva  z 1. ročníka

          ·           počet  plnovýznamových slov v diktáte: 10 – 15,

          ·           Poznámka. Navrhovaný rozsah platí aj pri prepise a odpise textu.

          ·           diktát uschovať.

           Počas celého roka hodnotiť:

          ·           odpis písaného textu a prepis tlačeného textu podľa potreby,

          ·           od druhého polroka priebežne zaraďovať pracovné listy zamerané na čítanie s porozumením minimálne 3 PL, PL hodnotiť známkou s prihliadnutím k individualitám žiaka,

          ·           čítanie – žiaci sú ústne skúšaní z čítania, ktoré je zamerané na techniku čítania a porozumenie textu.

          ·           cvičné diktáty (neklasifikované) sa píšu podľa potreby.

           Kontrolné diktáty a previerky v 2. ročníku

          Kontrolné diktáty (10)

          Tematické previerky

          Polročné previerky

          1.      Opakovanie učiva z 1. ročníka ZŠ

          2.      Hláska a písmeno (ch, dz, dž)

          3.      Samohláska ä

          4.      Dvojhlásky

          5.      Tvrdé spoluhlásky

          6.      Opakovanie učiva za 1. polrok

          7.      Mäkké spoluhlásky Slovenský jazyk a literatúra 

          8.      Slabiky di, ti, ni, li, de, te, ne, le

          9.      Vety

          10.  Opakovanie učiva z 2. ročníka

          - po prebratí tematického celku

           

          - I.polrok

          -II.polrok (výstupná)

           

           

          ·           počet  plnovýznamových slov v diktáte: 20 – 30,

          ·           Poznámka. Navrhovaný rozsah platí aj pri prepise a odpise textu.

          ·           diktáty uschovať.

          Počas roka:

          ·           pravopisné cvičenia, hodnotiť stupnicou pre písanie diktátov,

          ·           zaradiť  2 kontrolné práce, hodnotiť stupnicou pre písanie kontrolných prác,

          ·           odpisy a prepisy textov, hodnotiť stupnicou pre písanie diktátov (pre Variant A),

          ·           vypracovať minimálne dva PL zamerané na gramatické učivo, hodnotiť stupnicou pre písanie kontrolných prác,

          ·           čítanie – žiaci sú ústne skúšaní z čítania, ktoré je zamerané na techniku čítania a porozumenie textu,

          ·           pracovné listy zamerané na čítanie s porozumením – hodnotiť známkou s prihliadnutím k individualitám žiaka.

          ·           cvičné diktáty (neklasifikované) sa píšu podľa potreby.

           

          Kontrolné diktáty a previerky v 3. ročníku

          Kontrolné diktáty

          Tematické previerky

          Polročné previerky

          - Opakovanie učiva z 2. ročníka

          - vybrané slová po b

          - vybrané slová po m

          - vybrané slová po p

          - vybrané slová po r

          - vybrané slová po s

          - vybrané slová po v, z

          - veľké začiatočné písmená

          - zhrnutie učiva 3. ročníka

          -po prebratí tematického celku

           

          - I .polrok

          -II. polrok (výstupná)

           

           

          ·           počet slov v diktáte: 30 - 40

          ·           diktáty založiť do osobnej zložky žiaka

           

          Počas roka:

          ·           každý žiak bude 3-krát vyskúšaný ústne

          ·           zaradiť  2 kontrolné práce, hodnotiť stupnicou pre písanie kontrolných prác,

          ·           vypracovať minimálne dva PL zamerané na gramatické učivo, hodnotiť stupnicou pre písanie kontrolných prác

          ·           pravopisné cvičenia, zaradiť podľa potreby, na základe percentuálneho hodnotenia,

          ·           napísať 1 slohovú prácu (opis predmetu), hodnotiť známkou (vystihnutie hlavných znakov, zachovanie postupnosti, práca podľa osnovy),

          ·           čítanie – žiaci sú ústne skúšaní z čítania, ktoré je zamerané na techniku čítania a porozumenie textu,

          ·           každý žiak bude priebežne hodnotený známkou z reprodukcie textu (umelecký a náučný text).

          ·           cvičné diktáty (neklasifikované) sa píšu podľa potreby.

           

          Kontrolné diktáty v 3.ročníku – platnosť od 1.septembra 2018.

          počet: 10

          Zameranie:.

          1.      Opakovanie učiva z 2. ročníka ZŠ

          2.      Slová s l, ĺ, r, ŕ

          3.      Vybrané slová po b

          4.      Vybrané slová po m

          5.      Vybrané slová po p

          6.      Opakovanie učiva za 1. polrok

          7.      Vybrané slová po r, s

          8.      Vybrané slová po v, z

          9.      Slovné druhy

          10. Opakovanie učiva z 3. ročníka ZŠ

          Rozsah kontrolných diktátov:

          30 – 40 plnovýznamových slov

           

          Poznámka: Navrhovaný rozsah slov platí aj pri prepise a odpise textu.

           

           Kontrolné diktáty a previerky v 4. ročníku

          Kontrolné diktáty

          Tematické previerky

          Previerky

          - opakovanie učiva z 3. ročníka

          - vybrané slová

          - spodobovanie

          - ohybné slovné druhy

          - neohybné slovné druhy

          - zhrnutie učiva 4.ročníka

          - po prebratí tematického celku

           

          - I. polrok (vstupná)

          - I. polrok (polročná)

          - II. polrok (výstupná)

           

           

          ·           počet slov v diktáte: 40 - 50

          ·           diktáty uschovať

           

          Počas roka:

          ·           každý žiak bude 2-krát vyskúšaný ústne

          ·           zaradiť  3 kontrolné práce, hodnotiť stupnicou pre písanie kontrolných prác,

          ·           vypracovať minimálne dva PL zamerané na gramatické učivo, hodnotiť stupnicou pre písanie kontrolných prác

          ·           pravopisné cvičenia, zaradiť podľa potreby, na základe percentuálneho hodnotenia

          ·           sloh – 1-krát hodnotiť verbálny prejav – reprodukcia udalosti zo života detí (dodržanie časovej postupnosti, tvorenie jednoduchých viet), 1 – krát hodnotiť písomný prejav – opis osoby (vystihnutie vonkajších znakov osoby, snaha o vystihnutie charakterových vlastností),

          ·           čítanie – žiaci sú ústne skúšaní z čítania, ktoré je zamerané na techniku čítania a porozumenie textu, tempo čítania, melódiu vety),

          ·           každý žiak bude priebežne hodnotený známkou z reprodukcie textu (umelecký a náučný text).

          ·           cvičné diktáty (neklasifikované) sa píšu podľa potreby.

           

          Kontrolné diktáty v 4. ročníku – platnosť od 1. septembra 2018.

          Počet a zameranie kontrolných diktátov v 4. ročníku ZŠ:

          počet: 10

          Zameranie:

          1.      Opakovanie učiva z 3. ročníka ZŠ 

          2.      Vybrané slová po b, m

          3.      Vybrané slová po p, r

          4.      Vybrané slová po s, v, z

          5.      Spodobovanie

          6.      Opakovanie učiva za 1. polrok

          7.      Vlastné podstatné mená

          8.      Ohybné slovné druhy

          9.      Neohybné slovné druhy

          10.  Opakovanie učiva zo 4. ročníka ZŠ

           

          Rozsah kontrolných diktátov

          ·                    40– 50 plnovýznamových slov

           Poznámka: Navrhovaný rozsah slov platí aj pri prepise a odpise textu.

           

          Ako klasifikovať chyby v diktáte:

          1)        Všetky chyby majú rovnakú hodnotu, nerozlišujeme tzv. malé a veľké chyby.

          2)        Za akékoľvek dve chyby dostáva žiak známku výborný, okrem inovovaných ročníkov.

          3)        Za jednu chybu sa pokladá tá istá chyba, v tom istom tvare slova, aj keď sa daný tvar slova vyskytne v diktáte viackrát /riba, s ribou/.

          4)        Chyba rovnakého významu v rôznych slovách sa počíta ako chyba v ďalšom slove /napr. chlapmy, murármy, .../.

          5)        Za chybu sa teda počíta:

           

          - nesprávne rozdelené slovo na konci riadka

          - nečitateľné písmeno/slovo

          - vynechané alebo naviac napísané písmeno/slovo

          - nenapísané alebo nesprávne napísané interpunkčné znamienko

          - nenapísané alebo nesprávne napísané diakritické znamienko

          - priestupok voči pravidlám pravopisu v každej novej situácii /rátame vždy za novú chybu/.

          6)        Z didaktického hľadiska sa za chybu pokladá len taká chyba, ktorá je urobená v takom pravopisnom jave, ktorého výcvik bol už ukončený. T.j. klasifikovať môžeme len to, čo bolo dostatočne vysvetlené, precvičené a upevnené.

          7)        Za chybu sa nesmie pokladať, ak žiak na konci riadka napíše neslabičnú predložku alebo spojku: a, i, v, s, z, k, u, o, ... Nie je to pravopisná chyba! Vo výslovnosti by išlo o chybu, ak by nebola dodržaná splývavá výslovnosť.

          8)        Úpravu je vhodné hodnotiť slovne.

           

           Kritéria hodnotenia čítania

                       Predmetom hodnotenia a klasifikácie v čítaní a literárnej výchove sú všetky zručnosti, vedomosti a estetické činnosti, ktoré sú uvedené v učebných osnovách pre jednotlivé ročníky. Podklady na klasifikáciu sa majú získavať prevažne ústnou formou.

            

          SJL - čítanie

           

          Správnosť čítania - Bez chýb

          Plynulosť čítania - Plynulé čítanie

          Výraznosť čítania - Správna intonácia

          Rýchlosť čítania - Rýchle čítanie (podľa ročníka)

          Tiché čítanie - Tiché čítanie s porozumením

          Porozumenie textu - Rozumie obsahu čítaného

          Reprodukcia textu - Samostatná, určí hlavnú myšlienku

          Osnova prečítaného - Vie samostatne zostaviť osnovu čítaného

          Ilustrácia textu - Vie spojiť obsah s ilustráciou

          Dramatizácia textu - Tvorivo sa zúčastňuje na dramatizácii

          1

          Správnosť čítania - Malé chyby - pridá, vynechá hlásku

          Plynulosť čítania - Plynulé čítanie

          Výraznosť čítania - Drobné chyby v intonácii

          Rýchlosť čítania - Rýchle čítanie (podľa ročníka)

          Tiché čítanie - Tiché čítanie s porozumením

          Porozumenie textu - Bez podstatných chýb

          Reprodukcia textu - Drobné chyby pri reprodukcii

          Osnova prečítaného - Nedopustí sa podstatných chýb

          Ilustrácia textu - Drobné chyby a nepresnosti

          Dramatizácia textu - Tvorivo sa zúčastňuje na dramatizácii

          2

          Správnosť čítania - Malé, ale časté chyby

          Plynulosť čítania - Priemerná plynulosť (nefunkčné prestávky)

          Výraznosť čítania - Malé, ale časté chyby v intonácii

          Rýchlosť čítania - Priemerná rýchlosť čítania

          Tiché čítanie - Tiché čítanie s nepresným porozumením

          Porozumenie textu - Nepresné formulácie pri obsahu

          Reprodukcia textu - Chyby pri reprodukcii textu

          Osnova prečítaného - Veľké chyby a nepresnosti

          Ilustrácia textu - Vecné chyby a nepresnosti

          Dramatizácia textu - Zúčastňuje sa s pomocou učiteľa

          3

          Správnosť čítania - Časté chyby vo výslovnosti, zamieňanie hlások

          Plynulosť čítania - Značné nedostatky (hláskuje, slabikuje)

          Výraznosť čítania - Veľké, časté chyby v intonácii

          Rýchlosť čítania -Slabá rýchlosť čítania

          Tiché čítanie - Tiché čítanie bez porozumenia

          Porozumenie textu - Nerozumie obsahu čítaného

          Reprodukcia textu - Reprodukuje len za pomoci učiteľa

          Osnova prečítaného - Len za pomoci učiteľa

          Ilustrácia textu - Veľké chyby a nepresnosti

          Dramatizácia textu - Zúčastňuje sa s pomocou učiteľa

          4

          Správnosť čítania - Nezvládol techniku čítania

          Plynulosť čítania - Nezvládol techniku čítania

          Výraznosť čítania - Nezvládol techniku čítania

          Rýchlosť čítania - Nezvládol techniku čítania

          Tiché čítanie - Nezvládol techniku čítania

          Porozumenie textu - Nerozumie obsahu čítaného

          Reprodukcia textu - Nevie samostatne reprodukovať

          Osnova prečítaného - Nedokáže zostaviť ani s pomocou učiteľa

          Ilustrácia textu - Nedokáže vnímať

          Dramatizácia textu - Nevie sa zapojiť

          5

           

          Kritériá hodnotenia písania :

          Predmetom klasifikácie je písomný prejav žiaka v písankách, ale i pri písaní v ostatných predmetoch. Učiteľ prihliada na celkovú úroveň písomného prejavu žiaka. Písomné práce hodnotí z hľadiska kvalitatívneho, ale i kvantitatívneho so zreteľom na čitateľnosť, plynulosť a úhľadnosť.

          Písomné práce

          Patria tiež k formám písomnej kontroly získaných vedomostí a zručností. Môžeme ich rozdeliť na:

          1. čiastkové /cvičné/ - zisťujeme nimi pochopenie určitej časti preberaného celku

          2. overujúce – overujeme nimi pochopenie väčšej časti alebo celého tematického celku (napr. tematický celok: Podstatné mená, ..)

          3. kontrolné – preverujeme nimi vedomosti a zručnosti získané počas určitého časového úseku (napr. štvrťročné, polročné, ...), obsahuje učivo z viacerých tematických celkov.

          Kontrolné práce majú nasledovať až po dôkladnom precvičení a upevnení učiva. Overovať majú základné učivo /štandard!/ z preberaných tematických celkov. Počet hodín tematického celku udaný učebnými osnovami musí byť priamoúmerný počtu úloh v kontrolnej práci. Čas venovaný kontrolnej práci určí vyučujúci podľa jej rozsahu, najviac však 40 minút /5 minút treba venovať vysvetleniu postupu/. Metódy a formy si učiteľ volí individuálne, úlohy musia byt formulované jasne a konkrétne. Nesmú obsahovať tzv. chytáky.

          Oprava a hodnotenie vyplývajú z formy konkrétnej práce. Najčastejšie používaný je bodový systém.

          Hodnotenie – na základe súčtu bodov za jednotlivé úlohy vypočíta učiteľ úspešnosť v % pre každého žiaka. Vypočíta priemernú úspešnosť na triedu. Vyčlení žiakov, ktorí sú pod hranicou priemeru a pri oprave sa im venuje individuálne.

          Oprava – tu je učiteľ povinný ukázať a vysvetliť žiakom správne riešenia jednotlivých úloh kontrolnej práce s dôrazom na úlohy s najnižším % úspešnosti. Po spoločnej oprave by mal každý žiak dokázať vyriešiť totožné úlohy.

          Klasifikácia – po zistení úspešnosti riešenia v % u jednotlivých žiakov, učiteľ podľa stanoveného celkového dosiahnutého percenta úspešnosti (výpočet na základe počtu získaných bodov z maximálneho možného počtu získaných bodov) zapíše známku.

          Slohové písomné prejavy

          Na hodinách SJL – časť slohovej výchovy žiaci preukazujú vedomosti získané na hodinách jazykového vyučovania, čítania, literárnej výchovy a iných predmetov, ktoré kumulujú do svojich jazykových prejavov. Práve tu sa majú možnosť prejaviť mnohé individuálne zvláštnosti žiakov. Preto pracujeme s celou triedou a dbáme o to, aby nezostal ani jeden žiak, ktorý by sa cez hodinu slohovej výchovy neprejavil ústnou alebo písomnou formou.

          Úroveň štylistických zručností bude o to kvalitnejšia, ako postupne budú žiaci na sebe, na svojich návykoch a zručnostiach pracovať – od najnižších ročníkov.

          Úlohou slohovej výchovy v 2. ročníku je tvorenie a rozširovanie slovnej zásoby, spájanie slov do viet a tie do krátkych súvislých ústnych prejavov. Súvislý jazykový prejav by mal obsahovať 4 – 6 viet, a to na základe otázok alebo spontánneho rozprávania. Vety majú mať zmysel. Žiak má hovoriť plynule, neopakovať stále tie isté slová. V 2. ročníku samostatný písomný prejav od žiakov nevyžadujeme.

          V slohovej výchove v 3. ročníku hodnotíme výber jazykových prostriedkov, usporiadanie prejavu podľa bodov osnovy, zvládnutie predpísaných slohových druhov (reprodukcia, rozprávanie, pohotovosť v prejavoch spoločenského styku...). Postupne prechádzame po ústnej príprave ku kolektívnej tvorbe písomného prejavu. Jeho rozsah je v priemere 6 – 10 viet./rozprávanie podľa obrázkovej osnovy/.

          Vo 4. ročníku v slohovej výchove hodnotíme, ako vedia žiaci zozbierať a rozčleniť jazykový materiál na úvod, jadro a záver. Sledujeme časovú postupnosť  a usporiadanie deja. Oceňujeme štylizáciu prejavu, výber synoným, prirovnaní, personifikáciu. Rozsah priemernej práce je 12 – 15 viet (podľa slohového druhu). Každý písomný prejav žiakov nasleduje vždy po dôkladnej motivácii a ústnej príprave, v ktorej sú zahrnuté invenčné, štylistické a kompozičné cvičenia.

          Oprava písomných slohových prejavov

          Učiteľ vždy musí nájsť  hranicu medzi skutočným odstraňovaním štylistických a gramatických chýb a subjektívnym vylepšovaním žiakovej práce. Praxou je dokázané, že prílišným zasahovaním do práce žiakov vzniká neprehľadnosť a červené more značiek, ktoré žiaka odrádzajú od ďalšej práce.

          Príklad základného postupu na hodine opravy slohových písomných prejavov:

          1. Učiteľ zhodnotí všeobecne všetky práce a poukáže na najčastejšie sa opakujúce chyby.

          2. Nechá prečítať  niekoľko lepších i priemerných prác, poukáže na zaujímavé i chybné stránky prejavu. Posmelí autorov slabších prác, nikdy ich nezosmiešňuje!

          3. Pristúpi k rozboru najčastejších chýb.

          4. Najviac času treba venovať štylistickým a kompozičným nepresnostiam vo vyjadrovaní.

          5. Typické chyby treba vypísať na tabuľu a spolu so žiakmi vyhľadáva výstižnejšie výrazy. Žiaci sa pokúšajú individuálne alebo spoločne štylizovať  chybné vety a slovné spojenia.

          6. Dôležité je vysvetliť  všeobecne i individuálne postup pri oprave slohových prác, ktoré robia potom žiaci individuálne.

          7. V závere hodiny ponechá dostatok času na individuálnu opravu a kontrolu.

          Pri kontrole a opravách je potrebné využívať jednotný systém korektorských /opravných/ značiek. Hlavne v nižších ročníkoch je potrebné žiakom ukázať aj postup, ako majú žiaci vzniknuté chyby odstrániť. Je dôležité, aby žiaci nehľadali pravopisnú chybu tam, kde majú opraviť  nedostatok v štylizácii. Mladším žiakom je vhodné napísať nad dané miesto správny výraz, vetu. Postupne, vo vyšších ročníkoch, to musia žiaci zvládnuť  sami.

          Ak žiak urobil štylistické chyby, opraví celú vetu. Pri chybách v kompozícii musí často prepísať  časť  práce, pri závažných nedostatkoch aj celú prácu.

          Oprava slohovej práce žiakom po učiteľovej oprave je dôležitým zakončením celej práce na písomnom jazykovom prejave. Každú opravu, ktorú žiak vykoná, má učiteľ skontrolovať a overiť si, či sa žiak z opravených chýb poučil.

          Hodnotenie písomných slohových prejavov

          Na I. stupni má prevažne motivačnú funkciu. Práve tu má učiteľ  veľkú možnosť získať záujem o slohovú výchovu aj zo strany slabších žiakov. Učiteľ si má priebežne všímať  činnosť jednotlivcov i celého kolektívu. Kritické pripomienky je dôležité vyjadrovať vždy taktne, aby sa neznižovalo sebavedomie žiakov.

          Pri slohových prácach hodnotíme:

          ·                    štylistickú a kompozičnú stránku

          -                   úroveň spisovného vyjadrovania

          -                   štylizáciu (výber vhodných výrazov)

          -                   kompozíciu (správne členenie, postupnosť)

          ·                    pravopisnú stránku

          ·                    úpravu

          Na I. stupni hodnotíme len  krátke slohové útvary.

          Predmet: Matematika                                                                       Spôsob hodnotenia: klasifikácia

          Kritéria hodnotenia:

          Klasifikačná stupnica pre písanie kontrolných prác v 2. – 4. ročníku

          Známka

          Percentuálna úspešnosť

          1

          100 – 85 %

          2

           84 – 70 %

          3

          69 – 50 %

          4

          49 – 25 %

          5

          24 % a menej

           

          Hodnotenie slovných úloh:    jednoduchá slovná úloha – 3 body

                                                         zložená slovná úloha – 4 body

          1. ročník

          Žiaci píšu písomné práce:

          - po skončení tematického celku.

          Počas celého školského roka budú vedomosti žiakov priebežne overované prácami krátkeho rozsahu podľa potreby. Práce budú klasifikované.

          Zameranie: porovnávanie čísel, číselný rad, numeráciu, sčítanie a odčítanie, slovné úlohy, rozklad čísel.

          2. ročník

          Žiaci píšu písomné práce:

          - po skončení tematického celku,

          - polročnú prácu,

          - výstupnú previerku.

                      Počas celého školského roka budú vedomosti žiakov priebežne overované prácami krátkeho rozsahu podľa potreby. Práce budú klasifikované. Do všetkých písomných prác zaraďovať učivo z geometrie.

          3. ročník

          Žiaci píšu písomné práce:

          - po skončení tematického celku,

          - polročnú prácu,

          - výstupnú previerku.

                      Počas celého školského roka budú vedomosti žiakov priebežne overované prácami krátkeho rozsahu podľa potreby. Práce budú klasifikované. Do všetkých písomných prác zaraďovať aktuálne učivo z geometrie.

           

          4. ročník

          Žiaci píšu písomné práce:

          - po skončení tematického celku,

          - polročnú prácu.

          - vstupnú a výstupnú previerku

                      Počas celého školského roka budú vedomosti žiakov priebežne overované prácami krátkeho rozsahu podľa potreby. Práce budú klasifikované. Do všetkých písomných prác zaraďovať aktuálne učivo z geometrie.

          Pri celkovom hodnotení žiaka v predmete musí prevažovať počet známok z ústnych odpovedí nad písomnými.

          Predmet: Anglický jazyk                                                                 Spôsob hodnotenia: klasifikácia

          Kritériá hodnotenia:

           Klasifikačná stupnica pre písanie kontrolných prác v 2. – 4. ročníku

          Známka

          Percentuálna úspešnosť

          1

          100 – 85 %

          2

          84 – 70 %

          3

          69 – 50 %

          4

          49 – 25 %

          5

          24 % a menej

          - snaha,

          - aktivita a práca na hodine,

          - zlepšenie osobných výkonov.

          Pri vyučovaní anglického jazyka v mladšom školskom veku treba prírastok vedomosti skôr sledovať a zisťovať ako hodnotiť známkami pomocou slovného hodnotenia, zohľadňovať slovným hodnotením jeho kreativitu, vyjadrovacie schopnosti, sociálne správanie, rečové zručnosti, uspokojiť prirodzenú potrebu dieťaťa informovať sa o vlastnom pokroku správnymi formami a nedotknúť sa pritom dieťaťa.

          Anglický jazyk klasifikujeme. Hodnotiť žiaka a následne klasifikovať musíme komplexne, na princípe individuálneho prístupu k osobnosti a hľadať u žiaka predovšetkým dobré veci.

          Snažíme sa pri klasifikácii sledovať a zisťovať prírastok vedomostí. Klasifikáciu môžeme obohatiť aj o slovného hodnotenie, nasledovne:

          1. Very good! / Veľmi dobré.

          2. Good! / Dobré.

          3. Good but you could do better! Dobré, ale môže to byť lepšie.

          4. Try harder you can do it! Usiluj sa viac.

          U žiakov je potrebné rozvíjať správne sebahodnotenie i hodnotenie navzájom. Pri hodnotení a klasifikácii žiaka posudzujeme získané kompetencie v súlade so školským vzdelávacím programom.

           Hodnotíme a klasifikujeme:

          1. ústne skúšanie - komunikačné zručnosti v jazyku, počúvanie a schopnosť viesť dialóg,

          2. po prebratí tematického celku – písomná previerka,

          3. ústne a písomné skúšanie slovnej zásoby po prebratí tematického celku,

          4. testy,

          5. projekty.

                         

          1. ročník:

          Počas roka hodnotiť:

          ·           ústne odpovede prebiehajúce formou jedn. dialógu s učiteľom prípadne spolužiakom,

          ·           projekty – samostatná práca zameraná na zopakovanie slovnej zásoby v lekcii,

          ·           1 pracovný list.

          2. ročník:

          Počas roka hodnotiť:

          ·           ústne odpovede prebiehajúce formou jednoduchého dialógu s učiteľom prípadne spolužiakom,

          ·           školské úlohy /písomné odpovede/ zamerané na upevňovanie učiva tematického celku nepresahujúce 10 minút,

          ·           projekty – samostatná práca zameraná na zopakovanie slovnej zásoby v lekcii,

          ·           1 pracovný list.

          Pri celkovom hodnotení žiaka v predmete nemusí prevažovať počet známok z ústnych odpovedí nad písomnými.

          3. a 4. ročník:

          Počas roka hodnotiť:

          ·         testy – po prebratí každej lekcie,

          ·         ústne odpovede – dialógy, slovíčka, samostatný prejav,

          ·         projekty – 2x za polrok,

          ·         päťminútovky – napr. zo slovíčok,

          ·         aktivitu na hodine – úspešné splnenie úloh, správne odpovede apod. – plusový bod (za 3 plusové body žiak dostane jednotku; za 3 mínusové body napr. za nesplnenú domácu úlohu žiak dostane päťku).

          Váha známok:

          ·         známky z testov majú dvojnásobnú váhu,

          ·         známky z projektov majú váhu 1,

          ·         známky za ústne odpovede, päťminútovky a aktivitu majú hodnotu 0,5.

           

          Aby bol žiak klasifikovaný, musí získať za jeden polrok minimálne 5 známok z anglického jazyka (z toho minimálne dve sú známky z testu). – platí pre 3. a 4. ročník.

           

          Predmet: Prírodoveda, Prvouka, Vlastiveda                         Spôsob hodnotenia: klasifikácia

          Kritéria hodnotenia:

          Klasifikačná stupnica pre písanie kontrolných prác v 2. – 4. ročníku

          Známka

          Percentuálna úspešnosť

          1

          100 – 85 %

          2

          84 – 70 %

          3

          69 – 50 %

          4

          49 – 25 %

          5

          24 % a menej

           

          Prírodoveda, Prvouka:

          1. ročník (minimálne v každom polroku)

          2. ročník (minimálne v každom polroku)

          3. ročník (minimálne v každom polroku)

          4. ročník (minimálne v každom polroku)

          --

          2-krát písomná práca

          2-krát písomná práca

          2-krát písomná práca

          1-krát ústna odpoveď

          1-krát ústna odpoveď

          1-krát ústna odpoveď

          1-krát ústna odpoveď

          1 projekt

          1 projekt

          2 projekty

          2 projekty

           

          Vlastiveda

          3. ročník (minimálne v každom polroku)

          4. ročník (minimálne v každom polroku)

          2-krát písomná práca

          2-krát písomná práca

          2-krát ústna odpoveď

          2-krát ústna odpoveď

          2 projekty

          2 projekty

           

           Kritériá hodnotenia projektov alebo referátov:      

          - výkres A3, A4 (podľa rozsahu projektu, v nižších ročníkoch formát A4),

          - 10 viet textu (vo 4. ročníku minimálne 10 viet),

          - možnosť informácií z internetových stránok (skopírované) + uvedený zdroj,

          - farebná úprava,

          - možnosť nalepovania obrázkov + kresba,

          - koláže papier + materiály (látkové, špajle, lisované rastliny, ...)

          - vhodný písaný text.

           

          Kritéria hodnotenia:

           

          1 - Výborný

          Žiak má na jednotku samostatne, plynule vysvetliť tvrdenia – riešenia, pokusy, preukázať pochopenie vzájomných súvislostí dejov a javov, uplatňovať medzipredmetové vzťahy opisom a rozprávaním.

           

          2 – Chválitebný

          Ak pri odpovedi je potrebné, aby učiteľ kládol žiakovi pomocné otázky, a on vie na ne odpovedať + všetko ako v bode c. 1, je klasifikovaný dvojkou.

           

          3 - Dobrý

          Ak na časť pomocných otázok nevie odpovedať ani vysvetliť podstatné javy, je hodnotený trojkou.

           

          4 - Dostatočný

          Štvorkou je žiak hodnotený, ak prejavuje závažné nedostatky a medzery v základných vedomostiach, ktoré dokáže korigovať len s pomocou učiteľa.

           

          5 - Nedostatočný

          Päťku žiak dostane, keď prejavuje závažné nevedomosti, svoje chyby nedokáže odstrániť ani s pomocou učiteľa.

           

          Pri celkovom hodnotení žiaka v predmete nemusí prevažovať počet známok z ústnych odpovedí nad písomnými.

                      

          Pre prírodovedu, prvouku a vlastivedu nie je predpísaný počet ani náplň písomných prác, učiteľ si sám naplánuje ich počet. Odporúčame písať po ukončení každého tematického celku. Vedľajšie kontrolné previerky podľa okruhov, tém, prípadne úloh – aby bola spätná väzba medzi žiakom a učiteľom. Pri nich je potrebné dodržať všetky podmienky, obsah i formu podľa štandardu a učebných osnov pre jednotlivé ročníky.

           

          Predmet: Pracovné vyučovanie

           

          Spôsob hodnotenia: slovom absolvoval alebo neabsolvoval,   bez klasifikácie

           

          V predmete hodnotíme predovšetkým pozitívny vzťah k práci a zodpovednosť za kvalitu svojich i spoločných výsledkov práce.

          Žiak na konci polroka získa hodnotenie  slovom absolvoval – neabsolvoval.

           

          Kritériá hodnotenia:

          -          osvojenie základných pracovných zručností a návykov z rôznych pracovných oblastiach,

          -          organizácia a plánovania práce a  používanie vhodných nástrojov, náradia a pomôcok pri práci,

          -          vytrvalosť a sústavnosť pri plnení zadaných úloh,

          -          uplatňovanie tvorivosti a vlastných nápadov pri pracovnej činnosti a  vynakladanie úsilia na dosiahnutie kvalitného výsledku,

          -          vzťah k práci človeka, technike a životnému prostrediu.

           

          Autoevalvácia (sebahodnotenie) práce žiaka

          Žiak sa prostredníctvom hodnotenia učiteľa postupne učí objektívne hodnotiť svoj výkon, svoje schopnosti, vedomosti. Učiteľ vytvára vhodné prostredie a príležitosti, aby žiak mohol objektívne hodnotiť svoju prácu. Obidva názory (učiteľa a žiaka) sú priebežne konfrontované. Cieľom je ideálna zhoda obidvoch hodnotení tak, aby bola pre žiaka motiváciou do ďalšieho obdobia. Žiak sa v spolupráci s učiteľom naučí hodnotiť svoju prácu. Hodnotenie prebieha v jednotlivých predmetoch priebežne počas celého školského roka po prebratí tematického celku prostredníctvom morálneho ocenenia, pochvál, známok ktoré vyjadrujú stupeň zvládnutia obsahu vzdelávania.

           

          Predmet: Environmentálna výchova    

          Spôsob hodnotenia: bez klasifikácie, slovom absolvoval alebo neabsolvoval

          V procese hodnotenia učiteľ uplatňuje primeranú náročnosť, pedagogický takt voči žiakovi, rešpektuje práva dieťaťa a humánne sa správa voči žiakovi. Pri priebežnom hodnotení učiteľ zohľadňuje vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliada na jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť. Pri celkovom hodnotení objektívne hodnotí kvalitu vedomostí, zručností a návykov.

          Hodnotenie slúži ako prostriedok pozitívnej podpory zdravého rozvoja osobnosti žiaka. Pri hodnotení výsledkov práce žiaka sa postupuje v súlade s výchovno-vzdelávacími požiadavkami vzdelávacích programov, požiadavkami na rozvoj všeobecných kompetencií, učebnými plánmi, učebnými osnovami a štandardami.

           Pri hodnotení žiaka sa posudzujú získané kompetencie v súlade s učebnými osnovami a schopnosť ich využívať v oblastiach:

          a) komunikačných schopností, najmä ústne a písomné spôsobilosti,

          b) čitateľskej gramotnosti,

          c) jazykových schopností v slovenskom jazyku,

          d) sociálnych kompetencií,

          e) multikultúrnych kompetencií,

          f) manuálnych zručností a ich využití v praktických cvičeniach,

          g) umeleckých a psychomotorických schopností,

          h) analýzy problémov a schopnosti ich riešenia,

          i) osobnostných vlastností ako porozumenie, znášanlivosť, tolerancia, priateľstvo,

          j) kontrolovania a regulovania svojho správania, ochrany svojho zdravia a životného prostredia a etických princípov.

           

           

          Predmet: Výtvarná výchova           

          Spôsob hodnotenia: bez klasifikácie, slovom absolvoval alebo neabsolvoval.

           

                 Každému žiakovi slovne ohodnotiť minimálne 4 práce za školský rok. Slovné hodnotenie má predovšetkým pozitívne motivovať žiaka a má brať ohľad na jeho schopnosti, nadanie, ambície a vkus.

          Záverečné hodnotenie: absolvoval/ neabsolvoval.

          Kritériá hodnotenia: - zvládnutie výtvarnej techniky,

                                              - originalita prevedenia,

                                              - snaha,

                                              - prístup k práci,

                                              - osobnostné predpoklady,

                                              - umelecký dojem,

                                              - prístup k plneniu povinností (nosenie pomôcok),

                                              - vytrvalosť, vynakladanie úsilia, schopnosť dokončiť prácu.

           

          Predmet: Telesná a športová výchova                          

          Spôsob hodnotenia: bez klasifikácie,  slovom absolvoval alebo neabsolvoval.  

           

          Slovné hodnotenie má predovšetkým pozitívne motivovať žiaka a má brať ohľad na jeho schopnosti a možnosti. Záverečné hodnotenie: absolvoval/ neabsolvoval.

           

           Kritériá hodnotenia: - snaha,

                                              - osobný výkonnostný rast vo výkonnostných testoch,

                                              - športové správanie,

                                              - aktivita,

                                              - kladný prístup k pohybovým aktivitám,

                                              - prístup k plneniu povinností (nosenie cvičebných úborov).

           

          Predmet: Hudobná výchova                       

          Spôsob hodnotenia: bez klasifikácie, slovom absolvoval alebo neabsolvoval.  

           

                      Charakter hudobnej výchovy vyžaduje slovne hodnotiť postoj žiaka k hudbe, jeho formujúce sa názory na svet, ktorý ho obklopuje, jeho estetické úsudky, snahu vzdelávať sa v hudbe a zlepšovať svoje hudobné prejavy. Pri hodnotení neklásť hlavný dôraz na spevácke výkony, ale záujem o predmet. Záverečné hodnotenie: absolvoval/ neabsolvoval.

           

           Kritériá hodnotenia:          

          – záujem o hudobné činnosti a o hudobné umenie v rámci vzdelávacích úloh,

          – schopnosť spolupracovať pri kolektívnych hudobných prejavoch,

          – schopnosť posúdiť svoj výkon (hudobné prejavy a vedomosti) a výkon spolužiakov,

          – aktivita a prístup k hudobným činnostiam a k poznávaniu umenia.

           

          Predmet:  Informatika                

          Spôsob hodnotenia: klasifikácia 

          Pri hodnotení a klasifikácii predmetu individuálne pristupujeme k žiakom,  ktorí doma nemajú počítač a nemôžu učivo precvičovať. Prácu s počítačom hodnotíme aspoň 3-krát za polrok.

           

           

          Kritériá hodnotenia:

          • aktívna účasť na hodinách
          • pravidelná príprava na vyučovanie

           

          Hodnotíme a klasifikujeme:

          1. Ústna odpoveď z teórie

          2. Samostatná práca za počítačom podľa zadania

          3. Aktivita (školská alebo domáca)

           

          3. ročník

          Počas roka hodnotiť:

          1. ovládanie časti počítača, klikanie myšou a práca s klávesnicou,
          2. poriadok v počítači (vytváranie a pomenovanie súborov, triedenie súborov),
          3. vedieť sa orientovať v prostredí grafických programov, riešenie jednoduchých logických úloh,
          4. kopírovanie, zväčšovanie, zmenšovanie obrázka,
          5. úprava textových dokumentov, zásady písania textu, kreslenie v grafickom prostredí,
          6. prezentovanie výsledkov vlastnej práce,
          7. vyhľadávanie informácií, obrázkov na internete a ich správne použitie, práca s kľúčovým slovom,
          8. využitie funkcie vybraných klávesov.

           

          4. ročník

          Počas roka hodnotiť:

          1. ukladanie rôznych informácií do súborov,
          2. úprava textových dokumentov, zásady písania textu,
          3. kreslenie v grafickom prostredí, úprava obrázkov,
          4. prezentovanie výsledkov vlastnej práce v programe Word,
          5. posielanie a prijímanie jednoduchých listov, využitie adresára,
          6. vyhľadávanie informácií, obrázkov na internete a ich správne použitie, práca s kľúčovým slovom, výber vhodnej informácie,
          7. riešenie jednoduchých algoritmov v detskom programovacom prostredí,
          8. využitie funkcie vybraných klávesov, informácií do súboru, otvorenie, premenovanie, zrušenie súboru, vytváranie a pomenovanie priečinkov, ukladanie do priečinkov,
          9. tvorba projektov v PowerPoint.

          Predmet: Etická výchova/Náboženská výchova   

          Spôsob hodnotenia: bez klasifikácie, slovom absolvoval alebo neabsolvoval.  

           

          Kritériá hodnotenia: - schopnosť spolupracovať,

                                               - empatia,

                                               - iniciatíva,

                                               - spolupráca.

          Systém hodnotenia prospechu pre I. stupeň - (ISCED 1), hodnotenie žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia

          Pozorovanie a komplexné hodnotenie žiaka zahŕňa:

          ·                    učebné výsledky,

          ·                    snahu, usilovnosť,

          ·                    sociálne vzťahy,

          ·                    správanie žiaka (dodržiavanie pravidiel správania v škole).

          Podľa možností zapája učiteľ na vyučovaní v triede žiakov do skupinovej, alebo párovej práce, aby mohol pozorovať, hodnotiť a porovnať:

          - výkon žiakov,

          - sociálne správanie a postavenie jednotlivých žiakov vo vzťahu k ostatným spolužiakom.

          Pri hodnotení žiaka so ŠVVP sa zohľadňuje jeho porucha alebo postihnutie. V procese hodnotenia učiteľ uplatňuje primeranú náročnosť, pedagogický takt, rešpektuje práva žiaka a humánne sa k nemu správa. Predmetom hodnotenia vo výchovno-vzdelávacom procese sú najmä učebné výsledky žiaka v súlade s požiadavkami vymedzenými v UO, osvojené kľúčové kompetencie, ako aj usilovnosť, osobnostný rast, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať a správanie žiaka.

          ü    akceptovať žiaka s MP a rešpektovať špecifiká jeho osobnosti,

          ü    rešpektovať správanie žiaka vyplývajúce z  jeho postihnutia,

          ü    povzbudzovať žiaka, vytvárať podmienky na pozitívne hodnotenie, vytvárať atmosféru vzájomného pochopenia, podpory a pomoci,

          ü    pri plnení vzdelávacích úloh učiteľ vytvára podmienky na získanie vedomostí a návykov žiaka, kladie na neho požiadavky, ktoré je žiak vzhľadom na diagnózu schopný splniť,

          ü    každý vyučujúci by mal zohľadňovať špecifiká osobnosti a poznávacích procesov MP žiaka a jeho nedostatky v psychomotorickom vývoji,

          ü    postupovať podľa vzdelávacieho programu pre ŠZŠ, zabezpečiť učebnice, didaktické a iné pomôcky, uplatňovať špecifické metódy, formy a postupy,

          ü    využívať individuálny prístup s rešpektovaním pracovného tempa žiaka,

          ü    primeranými formami napomáhať k predprofesionálnej  príprave žiaka s MP,

          ü    úzko spolupracovať s rodičmi žiaka, konzultovať potreby žiaka v škole aj mimo nej.

           

          Hodnotenie žiakov A variant

          Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:

          1 – výborný

          2 – chválitebný

          3 – dobrý,

          4 – dostatočný,

          5 – nedostatočný.

           

          Stupeň 1 (výborný)

          Žiak má v presnosti a úplnosti požadovaných poznatkov, faktov a pojmov určených obsahom vzdelávania, a vo vzťahu medzi nimi nepodstatné medzery. Pri  vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností prejavuje niekedy drobné nepresnosti, chyby vie s učiteľovou pomocou korigovať. Osvojené poznatky a zručnosti aplikuje pri riešení teoretických a praktických úloh niekedy s menšími chybami. Uplatňuje poznatky a hodnotí javy a zákonitosti podľa podnetov učiteľa. Jeho myslenie je v celku správne, ale pomalšie. Ústny a písomný prejav  je pomerne správny a výstižný, grafický prejav je úhľadný  a estetický. Kvalita výsledkov jeho činnosti je občas narušená nedostatkami. Žiak je schopný pracovať po predchádzajúcom návode učiteľa.

           

          Stupeň 2 (chválitebný)

          Žiak má v presnosti a úplnosti požadovaných poznatkov, faktov, pojmov určených obsahom vzdelávania, a vo vzťahoch medzi nimi ojedinelé podstatnejšie medzery. Pri vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností prejavuje nepresnosti, ktoré dokáže s pomocou učiteľa korigovať. Osvojené poznatky a zručnosti aplikuje pri riešení teoretických a praktických úloh s menšími chybami. Pri využívaní poznatkov na výklad a hodnotenie javov je menej samostatný a potrebuje vedenie učiteľa. Jeho myslenie vykazuje drobné nepresnosti. Ústny a písomný prejav má zvyčajne nedostatky v správnosti a presnosti, grafický prejav je menej estetický. Kvalita výsledkov jeho činnosti je narušená nedostatkami. Žiak je po predchádzajúcom návode učiteľa schopný s menšími ťažkosťami samostatne pracovať.

           

          Stupeň 3 (dobrý)

          Žiak má v presnosti a úplnosti požadovaných poznatkov, faktov, pojmov určených obsahom vzdelávania, a vo vzťahoch medzi nimi závažné medzery. Pri vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností prejavuje často nepresnosti. Na výklad a hodnotenie javov dokáže svoje vedomosti uplatniť obmedzene a len s pomocou učiteľa. Niekedy prejavuje aj väčšie nedostatky v myslení. Ústny aj písomný prejav žiaka je slabý, grafický prejav je často menej estetický. Kvalita výsledkov jeho činnosti je narušená značnými nedostatkami. Žiak je schopný samostatne pracovať pod občasným dohľadom učiteľa.

           

          Stupeň 4 (dostatočný)

          Žiak má v presnosti a úplnosti požadovaných poznatkov, faktov, pojmov určených v obsahu vzdelávania, a vo vzťahoch medzi nimi mnoho závažných nedostatkov. Pri vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností prejavuje mnoho značných nepresností. Na výklad a hodnotenie javov dokáže svoje vedomosti uplatniť veľmi obmedzene a len za stálej pomoci učiteľa. Má často väčšie nedostatky v myslení. Ústny aj písomný prejav žiaka je veľmi slabý, grafický prejav nie je estetický. Kvalita výsledkov jeho činnosti je narušená veľkými nedostatkami. Žiak je schopný pracovať iba pod trvalým dohľadom učiteľa.

           

          Stupeň 5 (nedostatočný)

          Žiak si učivo určené v obsahu vzdelávania neosvojil. Trvalo má veľmi podstatné nedostatky vo vykonávaní požadovaných rozumových a motorických činností. Medzerovité a nepresné osvojenie vedomostí a zručností žiaka nestačí na riešenie teoretických a praktických úloh. Pri výklade a hodnotení javov nedokáže uplatniť svoje vedomosti ani za pomoci učiteľa. Trvalo má výrazné nedostatky v myslení. Jeho ústny a písomný prejav je celkom nevyhovujúci. Aj grafický prejav je na veľmi nízkej úrovni. Žiak nie je schopný uspokojivo pracovať ani pod trvalým dohľadom učiteľa.

           

          Predmet: Slovenský jazyk a literatúra                              Spôsob hodnotenia: klasifikácia

           Kritéria hodnotenia:    Variant A

          Klasifikačná stupnica pre písanie kontrolných diktátov v 1. – 4. ročníku ŠT Variant A 

          Známka

          Počet chýb

          1

          0 – 2

          2

          3 – 5

          3

          6 – 8

          4

          9 – 11

          5

          12  a viac

           

           Klasifikačná stupnica pre písanie kontrolných prác v 2. - 4. ročníku ŠT Variant A

          Známka

          Percentuálna úspešnosť

          1

          100 – 90 %

          2

          89 – 75 %

          3

          74 – 50 %

          4

          49 – 25 %

          5

          24 % a menej

           

          Kontrolné práce a diktáty v 1. – 4. ročníku ŠT Variant A

          ročník

          kontrolné práce

           

           

          kontrolné diktáty

          Zameranie na

          1.

          0

           

          2

          Písmená

          2.

          2

           

          4

          Slabiky

          3.

          2

           

          4

          Slová

          4.

          2

           

          5

          Jednoduché vety

           

          Počas roka:

          ·                    reprodukcia textu,

          ·                    dodržanie správneho tvaru písmen, dodržanie správnosti spájania písmen,

          ·                    prepis a odpis textu,

          ·                    technika čítania,

          ·                    ústny jazykový prejav,

          ·                    vypracovanie PL (1. - 3. ročník), pracovného zošita (4. ročník),

          ·                    cvičenia a pravopisné cvičenia zamerané na upevňovanie preberaného učiva.

           

          Predmet: Vecné učenie                                                         Spôsob hodnotenia: klasifikácia

          Kritéria hodnotenia:            1. – 3. ročník ŠT       Variant A

          Počas roka:

          ·          vypracovanie PL,

          ·         ústne skúšanie,

          ·         aktivita pri tvorbe jednoduchých spoločných projektov.

          Predmet: Vlastiveda                                                                          Spôsob hodnotenia: klasifikácia

           Kritéria hodnotenia:            4. ročník ŠT   Variant A

           Počas roka:

          ·                    spracovanie poznámok k učivu,

          ·                    ústne skúšanie,

          ·                    aktivita pri tvorbe jednoduchých spoločných projektov,

           

          Predmet: Matematika                                                                       Spôsob hodnotenia: klasifikácia

           

          Kritéria hodnotenia:            2. – 4. ročníku ŠT     Variant A

           

          ročník

          kontrolné práce

          2.

          2

          3.

          2

          4.

          2

           

          Počas roka:

          ·                    správnosť dodržania tvaru číslic,

          ·                    poznanie  geometrických útvarov,

          ·                    základné počtové operácie (sčítanie, odčítanie),

          ·                    riešenie jednoduchých slovných úloh,

          ·                    geometria – rysovanie 3. – 4. ročníku).

           

          Predmet: Pracovné vyučovanie                                                         Spôsob hodnotenia: bez klasifikácie, slovom absolvoval alebo neabsolvoval 

          Kritéria hodnotenia:            1. – 4. ročníku ŠT     Variant A

           Počas roka:

          ·           aktivita na vyučovacích hodinách,

          ·         čistota výrobkov, presnosť pri práci,

          ·         úprava pracovného miesta,

          ·         dodržanie pracovného postupu,

          ·         poznanie základných materiálov a pracovných techník,

          ·         úroveň sebaobslužných činností. 

           

          Predmet: Výtvarná výchova                                                                        Spôsob hodnotenia: bez klasifikácie,  slovom absolvoval alebo neabsolvoval

           

          Kritéria hodnotenia:            1. – 4. ročníku ŠT     Variant A

           

          Počas roka:

          ·                    aktivita na vyučovacích hodinách,

          ·                    čistota výrobkov, presnosť pri práci,

          ·                    úprava pracovného miesta,

          ·                    poznanie základných materiálov a výtvarných techník.

           

          Predmet: Hudobná výchova                                                           Spôsob hodnotenia: bez klasifikácie,  slovom absolvoval alebo neabsolvoval

           

          Kritéria hodnotenia:            1. – 4. ročníku ŠT     Variant A

           

          Počas roka:

          ·                    aktivita na vyučovacích hodinách,

          ·                    úroveň hudobného prejavu.

           

          Predmet: Telesná a športová výchova                                                              Spôsob hodnotenia: bez klasifikácie,  slovom absolvoval alebo neabsolvoval

           

          Kritéria hodnotenia:            1. – 4. ročníku ŠT     Variant A

           

          Počas roka:

          ·                    postoj k pohybovej aktivite,

          ·                    pohybová koordinácia.

           

          Predmet:  Informatika                                                   Spôsob hodnotenia  klasifikácia

           

          Kritéria hodnotenia:            3. – 4. ročníku ŠT     Variant A

           

          Kritériá hodnotenia:

          • aktívna účasť na hodinách
          • pravidelná príprava na vyučovanie

           

          Hodnotíme a klasifikujeme:

          1. Ústna odpoveď z teórie

          2. Samostatná práca za počítačom podľa zadania

          3. Aktivita (školská alebo domáca)

           

          3. ročník

          Počas roka hodnotiť:

          1. ovládanie časti počítača, klikanie myšou a práca s klávesnicou,
          2. poriadok v počítači (vytváranie a pomenovanie súborov, triedenie súborov),
          3. vedieť sa orientovať v prostredí grafických programov, riešenie jednoduchých logických úloh,
          4. kopírovanie, zväčšovanie, zmenšovanie obrázka,
          5. úprava textových dokumentov, zásady písania textu, kreslenie v grafickom prostredí,
          6. prezentovanie výsledkov vlastnej práce,
          7. vyhľadávanie informácií, obrázkov na internete a ich správne použitie, práca s kľúčovým slovom,
          8. využitie funkcie vybraných klávesov.

          4. ročník

          Počas roka hodnotiť:

          1. ukladanie rôznych informácií do súborov,
          2. úprava textových dokumentov, zásady písania textu,
          3. kreslenie v grafickom prostredí, úprava obrázkov,
          4. prezentovanie výsledkov vlastnej práce v programe Word,
          5. posielanie a prijímanie jednoduchých listov, využitie adresára,
          6. vyhľadávanie informácií, obrázkov na internete a ich správne použitie, práca s kľúčovým slovom, výber vhodnej informácie,
          7. riešenie jednoduchých algoritmov v detskom programovacom prostredí,
          8. využitie funkcie vybraných klávesov, informácií do súboru, otvorenie, premenovanie, zrušenie súboru, vytváranie a pomenovanie priečinkov, ukladanie do priečinkov,
          9. tvorba projektov v PowerPoint.

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou
      • Vedenie školy: 033/5596125 - 0911 344 460 Sekretariát školy: 033/5583309 Školská jedáleň: 033/5596 310 sjbrestovany@gmail.com Materská škola: 0911 955 880 skolka.brestovany@gmail.com
      • J.Nižnanského 1, 919 27 Brestovany Slovakia
      • 36080870
      • 2021380812
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje