• Dodatok č. 1. - Zmena v hodnotení v predmete ANJ - ISCED 2. - 2. stupeň -od 27.8.2021

• ANGLICKÝ JAZYK

V predmete anglický jazyk sa hodnotia ústne prejavy žiaka, písomné prejavy žiaka a vypracovanie projektov za stanovené klasifikačné obdobie. Pri celkovom hodnotení žiaka sa stupeň prospechu neurčuje na základe priemeru známok, ale prihliada sa na dôležitosť a váhu jednotlivých známok a celkový prejav a aktivitu žiaka na hodine.

A. Hodnotenie ústnych prejavov žiaka

Žiak je počas vyučovania hodnotený, napr. ak popíše obrázok, prerozpráva obsah textu (slovné zhodnotenie výkonu, plusový bod, známka) a pod. Známkou budú taktiež hodnotené vopred pripravené scénky, role-play aktivity, ústne odpovede z aktuálnej slovnej zásoby a gramatiky. Váha tejto známky je úrovne 1.

B. Hodnotenie písomných prejavov žiaka

1. Počas školského roka absolvujú žiaci 5. – 9. ročníka celkovo 7 vopred ohlásených testov (1 test po každej dokončenej lekcii – štyri testy v prvom polroku a tri testy v druhom polroku daného školského roka). Testy overujú úroveň nadobudnutých vedomosti v danej lekcii z  gramatického a lexikálneho hľadiska – každý žiak je povinný absolvovať minimálne štyri z týchto siedmich testov (t.j. v prvom polroku získa minimálne dve známky z testov a v druhom polroku minimálne dve známky z testov). Váha tejto známky je dvojnásobná pre ročníky 5. a 6. a trojnásobná pre ročníky 7., 8, a 9.

2. Počas školského roka absolvujú žiaci krátke päťminútovky v rámci preberaných učív Každá z päťminútoviek overuje vždy jeden konkrétny gramatický jav, ktorý sa v danej lekcii aktuálne preberá - váha tejto známky je úrovne 1.

3. Počas školského roka vypracujú žiaci 7. – 9. ročníka 4x súvislý text v anglickom jazyku: Kreatívne písanie. Na konci štyroch vybraných lekcií žiaci napíšu krátky cudzojazyčný text  na vopred zadanú tému. Žiaci majú tému ohlásenú v predstihu a v rámci domácej prípravy si môžu pripraviť pomocný materiál v slovenskom jazyku. Text píšu na vyučovacej hodine a majú možnosť používať školské slovníky. V rámci zadania témy sú žiaci informovaní o: povinnom minimálnom rozsahu textu a povinnom gramatickom jave, ktorý musia v texte využiť (ak si to téma alebo zameranie danej lekcie vyžaduje). Žiacke práce sú hodnotené na základe:

·         správnosti štylizovania viet (40 % známky),

·         vhodne použitej lexiky (30 % známky),

·         obsahovej stránky, t.j. splnenie zadania a rozsahu, zmysluplnosť textu (30 % známky).

Každý žiak je povinný získať minimálne jednu známku v každom polroku z kreatívneho písania. Váha tejto známky má hodnotu 1.

4. Počas školského roka je priebežne preverovaná úroveň ovládania aktuálnej slovnej zásoby – formou vopred ohlásených alebo neohlásených päťminútoviek. Váha tejto známky je úrovne 1.

C. Hodnotenie projektov žiaka

Počas školského roka žiaci 5. – 6. ročníka vypracujú počas školského roka 4 projekty (2 v prvom polroku a 2 v druhom polroku) na určenú tému vo forme zadanej vyučujúcim. Žiaci 7. – 9. ročníka vypracujú 2 projekty vo forme powerpointovej prezentácie alebo dokumentu v textovom editore (podľa témy zadania, prípadne osobných preferencií žiaka).

7. – 9. ročník:

·         formálna úprava projektu (30 % známky),

·         obsah projektu a použité jazykové prostriedky – vhodná gramatika a slovná zásoba (50 % známky),

·          prezentovanie projektu (20 % známky).

5. ročník a 6. ročník:

·         formálna úprava projektu (40 % známky),

·         obsah projektu a použité jazykové prostriedky – vhodná gramatika a slovná zásoba (60 % známky),

Na hodnotení prezentovania projektu sa podieľajú aj ostatní žiaci v triede. Váha tejto známky má hodnotu 1.

D. Aktivita na hodine

Aktivita žiaka na hodine môže byť ohodnotená slovne alebo pridelením plusového bodu. Za tri získané + žiak dostane známku (1). Váha tejto známky je polovičná.

Pasivita žiaka na hodine a neplnenie si povinností v rámci domácej prípravy je ohodnotené pridelením mínusového bodu. Za tri získané - žiak dostane známku (5). Váha tejto známky je polovičná.

E. Stupnica hodnotenia

100 % - 90 % - výborný

89 % - 80 % - chválitebný

79 % - 50 % - dobrý